KRZYSZTOF MATUŁAWEB DEVELOPER
Fernando, Corbat Corbató

Fernando „Corby” Corbató (1926-2019)

Brak komentarzy Opublikował Krzysztof czwartek, 18 lipca 2019 r.

W ubiegły piątek legendarny informatyk MIT Fernando „Corby” Corbató (1926-2019) zmarł w swoim domu w Newton, Massachusetts. Miał 93 lata.

Naukowiec urodzony w Oakland był odpowiedzialny za kilka kluczowych osiągnięć w dziedzinie informatyki, w szczególności hasło, które wymyślił podczas swojej pionierskiej pracy nad udostępnianiem czasu komputerowego.

Fernando  Corbató kierował rozwojem Computer Time-Sharing System (CTSS), który jest uważany za jeden z pierwszych na świecie systemów operacyjnych. Pozwoliło to wielu osobom na jednoczesne korzystanie z komputera, przyspieszając tempo pracy programistów. Jest również uznawany za pierwszy system komputerowy do używania haseł.

Po raz pierwszy pozwoliło to programistom pracującym na współużytkowanych systemach komputerowych na posiadanie własnych prywatnych kont, gdzie mogli przechowywać i chronić swoją pracę.

CTSS był również pionierem we wczesnej wersji poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych i przetwarzania tekstu. Programiści mogli pisać kod za pomocą edytora tekstu o nazwie QED, który był poprzednikiem ed, vi i vim. Ken Thompson, który później zaprojektował język programowania Google's Go, również przyczynił się do rozwoju QED, dodając możliwość zaznaczania i edytowania tekstu za pomocą wyrażeń regularnych.

Po pracy z CTSS, Corbató rozpoczął pracę nad kolejnym wysiłkiem o nazwie Multics, który miał ogromny wpływ na dzisiejsze komputery. Częściowo zainspirował on Uniksa i został użyty przez Dennisa Ritchie, który wraz z Brianem Kernighanem opracował język programowania C, który pozostaje powszechnie używany do dziś.

Praca Corbató zainspirowała również MIT do uruchomienia Projektu MAC, który był prekursorem Laboratorium Informatyki, a później połączył się z Laboratorium Sztucznej Inteligencji MIT, aby stworzyć Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji (CSAIL).

MIT CSAIL jest obecnie domem dla 600 naukowców i jest odpowiedzialny za jedne z najbardziej imponujących postępów w sztucznej inteligencji.

Corbató był weteranem amerykańskiej marynarki wojennej i był absolwentem California Institute of Technology, a także MIT. Przeżył swoją żonę, Emily Corbató, córki Carolyn i Nancy, pasierbów David i Jason Gish oraz brata Karola i pięcioro wnuków.

Podziel się swoimi przemyśleniami na temat tego wpisu.

Ostatnio dodane komentarze

Jeszcze nie dodano komentarzy do tego wpisu.