KRZYSZTOF MATUŁAWEB DEVELOPER
brand WordPress, Wordpress

Podstawowe pytania na temat WordPressa

Brak komentarzy Opublikował Krzysztof niedziela, 19 maja 2019 r.

WordPress jest obecnie najczęściej używanym systemem CMS na świecie. Osiągnął pozycję numer jeden, ponieważ jest tak prosty w obsłudze i utrzymaniu, nie tylko z punktu widzenia projektanta, ale także z perspektywy użytkownika końcowego.

W tym artykule przyjrzymy się kilku różnym pytaniom dotyczącym WordPress. Niektóre mogą wydawać się wręcz głupie, niektóre trochę techniczne, a niektóre pytania będą takie, o które sam zawsze chciałeś zapytać!

Jak rozpocząć korzystanie z WordPressa?

Aby utworzyć samodzielnie hostowaną witrynę WordPress, musisz najpierw pobrać kopię najnowszej wersji WordPress.

Gdy masz już pliki, potrzebujesz miejsca, w którym możesz bezpiecznie przechowywać pliki cyfrowe. Potrzebujesz lokalizacji, która jest zawsze dostępna online tzn. Serwera internetowego, to będzie dom Twoich plików WordPress / WWW.

Jeśli dopiero zaczynasz, powinieneś kupić hosting, np: zetohosting, który jest stosunkowo niedrogi.

Następnie musisz zainwestować w nazwę domeny. Jest to adres, który użytkownicy wpisują, aby uzyskać dostęp do Twojej witryny.

Zwykle oba można kupić za pośrednictwem tej samej firmy hostingowej.

Jeśli chcesz hostować lokalnie na swoim komputerze, musisz pobrać XAMPP na swoim komputerze PC lub Mac. Stworzy środowisko niezbędne do lokalnego uruchamiania WordPressa. Zwykle WordPress jest skonfigurowany na Twoim lokalnym serwerze tylko do celów programistycznych.

Jeśli to wszystko wydaje się zbyt skomplikowane, możesz po prostu utworzyć swój blog lub witrynę na WordPress.com. Może to być najlepsza opcja, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z WordPressem.

Czy korzystanie z WordPress jest bezpłatne?

WordPress jest całkowicie darmowy zarówno do użytku osobistego, jak i komercyjnego.

Piękne wzory, potężne funkcje i swoboda budowania wszystkiego, co chcesz. WordPress jest jednocześnie darmowy i bezcenny.

Chociaż samo oprogramowanie jest bezpłatne, nadal będziesz potrzebować powiązanych usług, aby stworzyć własną witrynę. A te mogą Cię kosztować.

Te powiązane usługi obejmują nazwę domeny, hosting i czas oferowany przez specjalistę WordPress do projektowania i utrzymywania witryny.

Koszt ten można zminimalizować, nie zatrudniając projektanta, a raczej wybierając własny motyw, bezpłatny lub płatny. I zainwestowanie trochę czasu w zrozumienie, jak go używać i dostosowywać. (Motywy kontrolują układ i wygląd witryny WordPress).

Ile kosztuje zbudowanie witryny WordPress?

Jak wspomniałem w powyższym punkcie, istnieją pewne koszty związane z utworzeniem witryny WordPress. Obejmują one koszt domeny i hostingu.

Nazwy domen kosztują średnio około 69,86 zł rocznie. A hosting może kosztować od 1,99 do 7 PLN miesięcznie.

Drugi jednorazowy koszt związany jest z zaprojektowaniem witryny. Jeśli pobierzesz darmowy motyw i nauczysz się go używać i dostosowywać, unikniesz najbardziej znaczących kosztów przy ustawianiu własnej witryny lub bloga.

Możesz też zatrudnić freelancera, który może ustawić i dostosować Twój motyw za kilka zł.

Wszystko zależy od tego, co chcesz zrobić ze swoją witryną i ile Masz budżetu na dany projekt.

Jak długo trwa budowa strony na WordPressie?

Odpowiedź na to pytanie zależeć będzie od rodzaju budowanej witryny.

Jeśli instalujesz WordPressa i dodasz nowy motyw do bloga i dostosujesz logo, nagłówek i stopkę. Cały proces można ukończyć w ciągu 4-5 godzin.

W przypadku witryny na WordPress dostosowania mogą trwać dłużej. Jak będziesz miał zawartość do zaktualizowania także dla każdej ze stron. 10-20 godzin powinno wystarczyć na to zadanie.

Jeśli budujesz motyw od podstaw, zaplanowałbym go w ten sposób:

  1. Około 24-30 godzin na projekt strony głównej, układu strony wewnętrznej, stron archiwum i strony bloga.
  2. Kodowanie tematu zajęłoby kolejne 40 do 48 godzin
  3. Do testów i ostatnich poprawek, odłóż na bok jeszcze 10 godzin.

(Jeśli budujesz większą witrynę, nieuchronnie zajmie to więcej czasu).

Pamiętaj, że to tylko teoria. Podczas pracy z prawdziwym klientem szacunek ten może znacznie się rozciągnąć poza najśmielsze wyobrażenia. Nie żartuję tutaj.

Jakie są zalety korzystania z WordPress?

Korzystanie z WordPressa w porównaniu z innymi systemami zarządzania treścią przynosi niezliczone korzyści. Poniżej przedstawiam kilka z nich:

Łatwy intuicyjny w obsłudze: Korzystanie z WordPress jest łatwe i wymaga minimalnej wiedzy do na uczenia się.

Łatwy w konfiguracji: Będziesz zaskoczony małą liczbą kroków, które musisz wykonać, aby skonfigurować go na swoim serwerze internetowym lub localhost. Zwykle zajmuje to mniej niż 5 minut.

Lekki i szybki: WordPress jest lekki, zajmuje około 10 MB po pierwszym pobraniu z witryny WordPress.org.

Wysoka skalowalność: dzięki odpowiedniej infrastrukturze i zasobom możesz skalować do kilkuset tysięcy użytkowników jednocześnie.

Najbardziej popularny CMS: jeśli chodzi o popularność, to jest numerem jeden. Dziś zasila 32% wszystkich witryn w Internecie. To znacznie przekracza udział w rynku każdego innego dostępnego obecnie CMS.

Łatwe dodawanie funkcji i funkcjonalności: WordPress można łatwo rozszerzyć, aby dodać więcej funkcji i funkcjonalności zgodnie z potrzebami. Możesz to łatwo zrobić za pomocą wtyczek, nie musisz programować lub kodować w WordPressie. Wtyczki są kawałkami oprogramowania, które można łatwo zainstalować w istniejącej witrynie WordPress, aby dodać dodatkowe funkcje.

Inne zalety korzystania z WordPress to kwitnąca społeczność WordPress, aktywny rozwój produktu, bezpłatne oprogramowanie (także do użytku komercyjnego), łatwe do znalezienia odpowiedzi na pytania dotyczące WordPressa, aktywne wsparcie poprzez forum społecznościowe, dojrzały i stabilny produkt itp.

Jak zarabiać na blogu?

Nie zarobisz nic od razu po założeniu bloga. Jeśli dopiero zaczynasz, to oczywiście czeka cię długa droga.

Proces generowania dochodu z twojego bloga byłby zazwyczaj w takiej kolejności:

Po pierwsze, musisz założyć bloga. Kupujesz domenę i hostujesz oraz instalujesz WordPressa. Wybierasz WordPress, ponieważ jest to najlepsza platforma do blogowania. Następnie wybierasz motyw, który Ci się podoba, i Twój blog jest gotowy.

Ale blog nie jest blogiem, chyba że masz tam jakieś użyteczne treści. Masz więc niszę lub dane demograficzne, które chcesz zaspokoić. To dobra strategia, ponieważ wtedy wiesz dokładnie, jaki rodzaj treści chcesz utworzyć. Najlepiej skupić się na tworzeniu treści, które rozwiązują pewne problemy i pomagają zmienić życie publiczności na lepsze.

Następnym krokiem byłoby zdobycie treści dla publiczności. Udostępnianie w mediach społecznościowych, kontakt z odbiorcami, odrobina optymalizacji na stronie, odrobina SEO, dużo czasu i cierpliwości.

Kiedy Twój blog zacznie być popularny. Liczba czytelników rośnie z czasem, nadszedł czas, aby zacząć zarabiać teraz. Zarabianie może mieć formę reklam, AdSense od Google, marketingu afiliacyjnego itp.

To nie jest łatwe. Ale nie ma w życiu nic łatwego, prawda? Potrzeba dużo ciężkiej pracy, nauki i cierpliwości, aby stworzyć zrównoważony strumień dochodów z Twojego bloga online. Ale jest to całkowicie wykonalne, jeśli się na to zdecydujesz.

Czy potrzebuję hostingu dla WordPressa?

Wszystkie strony internetowe wymagają hostingu, aby były dostępne przez Internet. Dlatego potrzebujesz hostingu dla WordPress.

Jeśli zarejestrujesz się na blogu lub stronie internetowej w WordPress.com, hosting jest już skonfigurowany dla Ciebie. Nie musisz kupować własnego hostingu osobno. Po prostu rejestrujesz z nim subdomenę w ramach procesu rejestracji i zaczynasz prowadzić ją jako swój własny blog lub stronę internetową.

Jednak w przypadku opcji samodzielnego hostowania należy pobrać pliki WordPress z witryny WordPress.org. Dzięki tej opcji masz większą kontrolę nad swoją witryną, a zatem jesteś odpowiedzialny za wszystko, co jest potrzebne do uruchomienia witryny.

A to obejmuje hosting.

Czy WordPress to kreator stron internetowych?

WordPress nie jest narzędziem do tworzenia stron internetowych. Jest to system zarządzania treścią (CMS).

Dzięki kreatorowi witryn oczekujesz, że będziesz mógł zmienić projekt witryny, za pomocą przyciągnij i upuść. Ale witryna na WordPressie tego ci nie. ​​​​​​​Skupiasz się bardziej na jej zawartości, czyli na dodawaniu i edytowaniu treści na stronie.

Jednakże, jeśli chcesz wygodnie budować stronę, możesz cieszyć się najnowszą innowacją w WordPressie: Gutenberg. Gutenberg to zupełnie nowy sposób projektowania witryn WordPressie, zgodnie z wytycznymi producenta strony.

Czy WordPress jest dobry dla SEO?

Jest to rzeczywiście najbardziej przyjazny dla SEO system CMS, który jest obecnie dostępny. Zajmuje się tak wieloma pozycjami SEO, że ​​tak naprawdę nie musisz być ekspertem, aby tworzyć przyjazne dla SEO strony i posty na swoim blogu. Są one automatycznie tworzone dla Ciebie.

Na przykład tworzy ładne permalinki dla wszystkich postów i stron. Daje także możliwość samodzielnej zmiany adresu URL, dzięki czemu masz pełną kontrolę. Gdy masz znaczący adres URL, zarówno ludzie, jak i boty mogą lepiej zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.​​​​​​​

Zmiana rozmiaru i optymalizacja obrazu jest również obsługiwana przez WordPressa. Zajmuje się kanonizacją adresów URL i innymi niezbędnymi znacznikami HTML, dzięki czemu nie musisz się o nie martwić.​​​​​​​

Automatycznie wygeneruje również tytuł strony. Istnieje jednak wiele wtyczek SEO, które można zainstalować, aby ułatwić ten proces.​​​​​​​

Podsumowując, WordPress jest dziś jednym z najlepszych przyjaznych SEO systemów zarządzania treścią.​​​​​​​

Końcowe przemyślenia​​​​​​​

W tym artykule odpowiedziałem na wiele pytań, które ludzie często pytają o WordPressa. Jak wiadomo, jest to zdecydowanie popularny CMS i ludzie mają wiele pytań na ten temat.

Czy odpowiedziałem na twoje pytanie? Mam nadzieję. Jeśli nie, zapytaj w komentarzu poniżej.

Podziel się swoimi przemyśleniami na temat tego wpisu.

Ostatnio dodane komentarze

Jeszcze nie dodano komentarzy do tego wpisu.

  • WordPress 5.2 Już od wtorku!

    Release candidate oznacza, że ​​nowa wersja jest gotowa do wydania. WordPress 5.2 ma zostać wydany we wtorek, 7......

    brand WordPress, Wordpress, wordpress 5.2